Projekty

Logotyp Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

Działania w ramach projektu nr BJP/PJP/2021/1/00018, pt. Język polski na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach.

Kierownik projektu: dr Monika Valkova-Maciejewska

Program Promocja języka polskiego, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej

Okres realizacji: 11.2021-06.2022

 Spotkanie autorskie z Dionisosem Sturisem (KLIKNIJ!)

 TVP Polonia o projekcie (KLIKNIJ!)

Logotyp Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

Kierownik projektu: dr Olga Bambrowicz

Nr projektu: BJP/PJP/2023/1/00034/

Partnerzy: Uniwersytet Alfreda Nobla w Dnieprze, Kantoński Uniwersytet Spraw Międzynarodowych

Współpraca: dr Izabela Wieczorek, dr Magdalena Kaczmarek

Okres realizacji: 30 XII 2023-30 XII 2024 r.

Celem projektu jest promocja języka i kultury polskiej za granicą, w szczególności w Chinach i na Ukrainie, zachęcanie obcokrajowców do uczestnictwa w państwowych egzaminach certyfikatowych z języka polskiego jako obcego oraz promowanie certyfikacji jako narzędzia zwiększającego szanse edukacyjne i zawodowe.

Cel ten osiągnięty zostanie m.in. poprzez zaprojektowanie, przetestowanie i udostępnienie bezpłatnego, otwartego kursu pt. „Przygotowanie do państwowego certyfikatu z języka polskiego jako obcego na poziomie B1”. Kurs stworzony zostanie w formule MOOC (masowy, otwarty kurs internetowy) i udostępniony na platformie Navoica.

Osoby bezpośrednio zaangażowane w projekt (20 osób z Ukrainy i Chin) otrzymają dodatkowe wsparcie w formie zajęć prowadzonych na żywo online.

Projekt jest naturalnym przedłużeniem wcześniejszych inicjatyw podejmowanych przez UAM, UAN i KUSM. Tworzony kurs MOOC ma być odpowiedzią na rosnące zainteresowanie nauką języka polskiego jako obcego wśród osób z Ukrainy i Chin oraz ma być pierwszym etapem przygotowania Partnerów do prowadzenia w przyszłości certyfikacji w ich ośrodkach akademickich.

Broszury informacyjne dla studentów

Z myślą o studentach z Chin przybywających na studia do Polski przygotowaliśmy obszerne broszury informacyjne w języku polskim i chińskim. Materiały zawierają podstawowe informacje o studiowaniu w naszym kraju i z pewnością będą cennym źródłem wiedzy dla nowych studentów. Broszury można pobrać i powielać bezpłatnie.

Gra „Studiuj w Poznaniu!”

Już jest! Oddajemy do rąk wykładowców i studentów interaktywną grę „Studiuj w Poznaniu!”, która ma przygotować studentów z Azji do nauki w Polsce. Pomóż Bao i Lan przetrwać pierwsze tygodnie na polskim uniwersytecie. Podejmuj decyzje, rozwiązuj ćwiczenia i zbieraj rogale, które na końcu możesz wymienić na dyplom.

Studiuj w Poznaniu!

Kierowniczka: prof. UAM dr hab. Małgorzata Zduniak

Współpraca: dr Olga Bambrowicz

Logotyp Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w partnerstwie z Kantońskim Uniwersytetem Spraw Międzynarodowych (Guangdong University of Foreign Studies, Faculty of European Languages and Cultures (FEULC) / Instytut Polonistyki) zrealizowało projekt „Studiuj w Poznaniu!”. Jego cele to:

  • promocja języka polskiego w Chinach
  • kompleksowe przygotowanie 20 studentów z Chin do podjęcia studiów w Polsce
  • przygotowanie i udostępnienie pakietu materiałów (w tym interaktywnej gry w języku polskim i chińskim), które mogą być wykorzystywane bez ograniczeń na szeroką skalę także po zakończeniu projektu
  • opracowanie i udostępnienie raportu na temat nauczania języka polskiego w Chinach (z uwzględnieniem uwarunkowań kulturowych oraz z bogatym komentarzem metodycznym)
  • wprowadzenie współpracy obu ośrodków w nową fazę, która w przyszłości będzie mogła być rozwijana.

Projekt (finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej) będzie realizowany w okresie od 31/12/2021 do 31/12/2022.

Uczymy polskiego! Przygotowanie glottodydaktyczne i metodyczne dla osób z Ukrainy

Logotyp Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

Kierownik projektu: dr Olga Bambrowicz

Nr projektu: BJP/PJP/2022/1/00034

Partner: Uniwersytet Alfreda Nobla w Dnieprze

Współpraca: prof. UAM dr hab. Małgorzata Zduniak-Wiktorowicz, dr Izabela Wieczorek, dr Wojciech Hofmański

Okres realizacji: Od 2023-01-01 do 2023-12-30

Działania projektowe są odpowiedzią na rosnące zainteresowanie nauką języka polskiego wśród osób z Ukrainy oraz braki kadrowe na rynku pracy (głównie wśród nauczycieli/nauczycieli wspomagających nauczanie języka polskiego jako obcego).

Celem projektu jest przygotowanie 30 osób pochodzących z Ukrainy do pracy w charakterze nauczyciela języka polskiego jako obcego/nauczyciela wspomagającego, a także umożliwienie w przyszłości osobom pochodzenia innego niż polskie i władających językiem polskim na poziomie co najmniej B1 nieograniczonego dostępu do kursu MOOC podnoszącego kompetencje w zakresie metodyki nauczania języka polskiego jako obcego.

Cel projektowy został osiągnięty poprzez zaprojektowanie, przetestowanie i udostępnienie kursu zdalnego pt. „Uczymy polskiego!” w formule MOOC (masowy, otwarty kurs internetowy). Kurs powstał w oparciu o innowacyjny, autorski program i materiały  znajduje się na platformie Navoica i jest ogólnodostępny.

Osoby bezpośrednio zaangażowane w projekt (30 osób z Ukrainy) otrzymały w ramach projektu dodatkowe wsparcie w formie 30 godzin zajęć na żywo online (wykłady, ćwiczenia, warsztaty, konsultacje).

Działania projektowe były kontynuacją podjętej przez UAM i UAN w 2020 roku współpracy w ramach projektu „Uczymy polskiego na Ukrainie!” (kierownikiem którego była dr Izabela Wieczorek).

Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu „Promocja języka polskiego”.

Polski dla wszystkich! Otwarte kursy wsparciem dla osób uczących się języka polskiego jako obcego

Kierowniczka projektu: dr Olga Bambrowicz

Nr konkursu: POWR.03.01.00-IP.08-00-MOC-18

Celem projektu realizowanego w Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UAM jest podniesienie kompetencji językowych w zakresie języka polskiego jako obcego (pozwalających na aktywizację społeczną i zawodową), a także wzrost kompetencji z zakresu komunikacji i przedsiębiorczości u cudzoziemców uczących się języka polskiego jako obcego. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez utworzenie i udostępnienie profesjonalnych, e-learningowych, masowych, otwartych kursów edukacyjnych MOOC z zakresu języka polskiego jako obcego (specjalistycznego i/lub ogólnego na poziomie B1).

Tematy kursów:

  • B1 z elementami przedsiębiorczości
  • TSL: Transport, spedycja i logistyka
  • Handel i usługi

Działania proj. przyczynią się do szeroko rozumianej integracji, a więc także trwałego związania uczestników projektu z Polską, co należy uznać za pozytywną odpowiedź na zapotrzebowanie na rynku pracy.

Projekt wpisuje się w realizację trzeciej misji uczelni.
Projekt realizuje cele POWER, w tym przede wszystkim cel szczegółowy dotyczący podniesienia kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa.
Okres realizacji projektu to 1/10/2019-30/09/2021.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: „Kurs na MOOC” (POWR.03.01.00-IP.08-00-MOC-18).